Turkish English Deutsch French Arabic Russian

Çelik Çekme Boru

Çelik Çekme Boru

  • Kaliteli Malzeme
  • Profesyonel Ekip
  • Yerli Üretim
  • Güvenli Alışveriş

Çelik çekme boru, pek çok sektörde tercih edilen, sağlamlığı ile dikkat çeken bir üründür. Dikişsiz çelik boru olarak da adlandırılan borunun, bu ismi alma sebebi ise sac kıvırarak ya da kaynak yapılarak üretilmiş olmaması yani hiçbir ek noktasının bulunmamasıdır. Çelik çekme boru denildiğinde ilk aşamada akla gelmesi gereken de bu olacaktır. Diğer taraftan çelik çekme boru nedir şeklinde sorular da akla geliyor.

Basit bir şekilde bu ürünü tanımlayacak olursak, fırınlanmış kütüğün haddelenmesi ve kütüğün merkezinde oluşturulan basınç sonrasında sivri uçlu bir çubuk yardımı ile delinerek boru kovanının ortaya çıkarılmasıdır. Nihayetinde tezgâhta uzatılan ve istenilen et kalınlığı ve çap aralığına ulaşması ile çelik çekme borunun ortaya çıktığı bir süreçten söz ediyoruz.

Tüm bu zahmetli üretim aşaması sonucunda hiçbir ek noktası bulunmayan, yüksek mukavemete sahip çelik çekme borular üretilmektedir. Buna bağlı olarak da dikişsiz çelik boru olarak anılmaktadırlar. Üretim maliyetleri yüksek olmasına karşın, bugün pek çok alanda çokça tercih ediliyor. Bunun sebebi ise sahip olduğu üstün özellikleridir.

Endüstrinin ağır sanayisinde kullanılabilir özelliktedirler ve hem basınç hem de korozyona karşı yüksek dayanım gösterirler. Kısaca çelik çekme borular nedir ne değildir öğrendiğimize göre, şimdi biraz da kullanım alanlarına değinelim. Çelik çekme boruların kullanım alanları oldukça geniş bir çerçevede değerlendirilmektedir.

Çelik Çekme Boru Kullanım Alanları

Çelik çekme boru kullanım alanları, tahminlerin de ötesinde bir şekilde geniştir. Özellikle endüstrinin ağır sanayi kısmında tercih edilir, çünkü pek çok zorlayıcı etkiye karşı dayanım gösterebilirler. Genel olarak baktığımızda ise makine endüstrisi, tersane endüstrisi, otomotiv ve gıda endüstrisi ile daha pek çok sektör sıralanabilir. Makine imalat sanayi, petrol sanayi, savunma sanayi, beton sanayi, doğalgaz sektörü ve gemi sanayi akla gelen diğer kullanım alanları olacaktır.

Çelik çekme boru, sanıldığından çok daha önemli bir işleve sahiptir ve kullanıldığı her alanda büyük önem taşıyan bir parça olmaktadır. Çelik çekme borulara daha yakından baktığımızda ise kazan ve eşanjör borularının, panel ve davlumbaz borularının, basınçlı kaplarda kullanılan boruların ve de petrol, gaz ve benzeri hat borularının bu grupta yer aldığını görüyoruz. Yani çelik çekme borular, böylesine önem taşıyan noktalarda tercih edilmektedir.

Instagram
Instagram